Hollókői vár

  • Megközelíthetőség : 10
  • Történelmi háttér : 8
  • Rekonstrukció : 10
  • Életmód : 9
  • Kiállítás : 9
  • Feliratozás : 9
  • Interaktivitás : 6
  • Ár : 7
  • Személyzet : 5
  • Mosdó : 9
  • Összes : 8.2

  • Szolgáltatások: local_parking
  • Állapot: Helyrehozott
  • Vár típusa: Belsőtornyos vár
  • Javasolt megközelítés: bicikli, gyalog
  • Vár honlapja: Hollókői vár hivatalos oldala
  • Vár látogatása: Minden hétköznap látogatható. Pontos információkért látogasson el a vár hivatalos oldalára!

A vár megközelítése

A vár már kilométerekkel Hollókő előtt ki van táblázva. Jól látható jelzések mutatják az utat akár autóval, akár biciklivel vagy gyalog érkezik a látogató. A várdomb oldalában van egy nagy parkoló, ahol 300 Ft/óra illetve 600 Ft/nap áron lehet parkolni. Itt található egy információs központ és szuvenírbolt, valamint egy ingyenesen használható mosdó. A parkoló mellett egy mesei keretbe illesztett játszótér várja a gyerekeket. A várhoz vezető út egyben egy tanösvény is, melyen gyalog a legkényelmesebb a haladás. Babakocsival csak a nagyon sportos szülők induljanak neki! Nagyjából fél km után már látható is a vár teljes pompájában. A várba a belépés díjköteles (900 Ft a felnőtt jegy), de van pedagógus- és csoportkedvezmény. (A pontos információkért keresse fel a vár hivatalos oldalát!)


Hollókő várának eredetmondája

A vár eredetmondája szerint Kacsics András nagyúr elrabolta egy szomszédos nagyúr gyönyörű feleségét. Az éppen épülő vár egyik szobájába akarta befalaztatni, de amit nappal felépítettek a legények, az éjjel eltűnt. Ugyanis az asszony boszorkány dajkája az ördöggel cimborált, így kérésére az ördögfiókák holló képében elhordták éjszaka a köveket. Erről kapta a vár a nevét.


A vár története és felépítése

Amit azonban tényszerűen tudni lehet a vár történetéről az sem kevésbé izgalmas. A Kacsics-nemzetség Illés ágának tagjai kezdték építeni a várat a tatárjárás után. Ez akkor még csak a sziklákra épített ötszögletű öregtoronyból állt. Később ezt bővítették bástyákkal, lakóhelyiségekkel, ciszternával és falszorosokkal. Az öregtorony falvastagsága helyenként eléri a 3,5 métert, melyhez a a köveket helyben bányászták. A sarkokat és a kapuk, lőrések kereteit faragott mészkőből készítették.

A vár története az Árpád-ház kihalása után lett igazán zűrzavaros. A várat ugyanis, három társával együtt a Kacsics nemzetség átadta Csák Máténak, a felvidéki kiskirálynak. A 1312-es rozgonyi csata után azonban a királyi seregek elfoglalták a várat. Nagy változás mégsem történt Csák Máté haláláig, amikor a várat a Kacsics-nemzetség Folkus ágából származó Szécsényi Tamás kapta meg, több kisebb környékbeli birtokkal együtt. Ezután nagyjából egy évszázadon át béke honolt a környéken, így a várban újabb bővítéseket eszközöltek, melyek a kényelmes lakhatást is szolgálták. A békés időszaknak a husziták betörése vetett véget, de a vár 1450-ig a család birtokában maradt, míg férfi örökös híján Guthi Ország család birtokába nem került beházasodás révén.
A török időkben Hollókőnek harcászati szempontból szinte semmi jelentősége nem volt. Végül 1552-ben ért a várhoz Ali budai basa a seregével. A várban akkoriban Porkoláb Imre és Szászi András voltak a várurak. A törökök megadásra szólította fel őket, melyet Porkoláb Imre azonnal meg is tett, társa tudta nélkül. Később a basa szabadon engedte a vár népét, de Porkolábnak nem volt maradása a magyarok között az árulás miatt. Innentől kezdve a vár többször is gazdát cserélt, míg a lengyel király seregei fel nem szabadították végleg a várat 1683-ban. Ekkor a helyi jobbágyokra maradt a vár védelme és karban tartása. Később, 1711-ben I. Lipót császári rendelete alapján, mint oly' sok magyar várban, felrobbantották a kapukat, hidakat és a falak egy részét.
A vár felújítását 1966-ban kezdték meg. 1987-ben a történelmi ófaluval együtt az UNESCO világörökség része lett.

A várban fegyver és várkiállítás, valamint egy panoptikum kapott helyet. A korhűen berendezett palotaszárnyban bepillantást nyerhetünk a középkori várurak életébe. A gyilokfolyosókon és a tornyokban sétálva gyönyörű kilátás nyílik a Cserhát hegyeire, sőt tiszta időben az Alacsony-Tátráig is ellátni.

A hollókői vár alaprajza



VIDEÓK




Források:

Térkép: